Selamlique Türk Kahvesi

Selamlique Türk Kahvesi

TARİHÇE

Araştırmacılar kahvenin Habeşistan’ın Kaffa yöresinde keşfedildiğini söyler. En yaygın efsaneyse bu ağacın meyvelerini yiyen keçilerin neşeyle koşturduğunu farkeden çobana dair anlatılandır. Kahvenin onaltıncı yüzyıla doğru Mekke’ye giden hacılar sayesinde İran ve Kuzey Afrika’ya taşındığı bilinir. Mekke’nin 1517’de Türk imparatoru I.Selim tarafından fethiyse kahvenin tarihinde yeni bir sayfa açmıştı. Kahve kısa sürede İstanbul’da şöhret kazanmış, kahve içilip sohbet edilen ve türlü masa oyunu oynanan ‘kahvehâne’ adlı mekânlar kurulmuş, gezginlerin ilgisini çeken bu içecek ve mekânlar Avrupa’yı sarmıştı.

İSMİMİZ

Selamlique adı eski Türk konak, köşk ve saraylarının ‘selamlık’ kısmından gelir. Buralar gelenlerin karşılandığı, kabul ve görüşmelerin yapıldığı, sohbet edilen, misafir ağırlanan bölümlerdi. Yapının Harem denilen iç kısımlarından ayrılmış bu bölümlerin ‘selam’ sözcüğünden türetilen bir isim taşımasının sırrıysa buralarda sıklıkla ziyaretçi kabul edilmesinde, selamlaşılmasında yatıyordu. Selamlique kendisine bu ismi seçerken bir yanıyla, çoğu zaman birileriyle beraber ve sohbet eşliğinde içilen, belli ritüellerle ikram edilen Türk kahvesinin sosyalleştiriciliğine işâret ediyor, diğer yanıyla herkesi Türk kahvesinin bu büyüleyici selamlığına çağırıyordu.

SELAMLIQUE TÜRK KAHVESİ

İzmir’deki Selamlique fabrikasındaki değirmen, Brezilya’dan gelen bir kahve çekirdeğini 35 bin parçaya kadar bölebilir. Bu çekirdek 800 metrenin üzerindeki plato ve yamaçlarda yetişen Arabica ağacından elde edilen, yeşilimsi bir çekirdektir. Robusta ağaçlarının çekirdeklerine kıyasla aroması güçlü, asit seviyesi ve kafein oranı düşük bir çekirdek. Arabica çekirdeği iyi bir Türk kahvesinin inceliğinde çekilmeden önce özen ve ustalık gerektiren hayli aşamadan geçmiştir. İdeal renk, tat ve kokuya ulaşması için kavrulması gereken süre belirlenmiş (bu, Selamlique kahvelerinde genellikle 180 derece ve 20 dakika civarındadır), kavurmanın hemen sonrasında bir tepside hızlıca soğutularak pişmeye kendi ısısında devam etmesi engellenmiş, 12 saat dinlendirilmiş ve öğütmeye hazır hâle gelmiştir. Tüm bu süreçte ortam nemi kontrol altında tutulur, kahvenin yabancı cisim ve kokularla karışması engellenir ve örnekler alınarak incelenir. Öğütülen çekirdekler doğrudan ya da damla sakızı, kakule, tarçınla harmanlandıktan sonra, doğallığının bozulmasını engelleyecek ambalajlara yerleştirildiğinde, cezve ya da makinada pişirebileceğiniz kahve artık hazırdır.

TADINA TAT KATMAK

Türk kahvesi farklı aromalarla iyi geçinir ve kendi belirgin imzasını kaybetmeksizin çeşnilendirilebilmesi yeni tadlar keşfedilmesini sağlar. Ürün yelpazesinde okkalı, geleneksel ve kafeinsiz seçeneklerinin yanı sıra özenle seçilmiş ve ustaca işlenmiş kahve çekirdeklerini çikolatayla, Güneydoğu Asya’nın tarçın ve kakulesiyle, Ege damla sakızıyla buluşturan aromalı kahvelere de yer veren Selamlique farklı harmanları denemekten kaçınmayanlara kışkırtıcı öneriler sunuyor.